Sıralı Sistem Araçta Kendi Kendine Benzine Geçme Sebepleri | Otogaz Forum - Türkiye'nin En Büyük LPG Forum Sitesi
Anasayfa / Sıralı Sistem LPG Sorunları / Sıralı Sistem Araçta Kendi Kendine Benzine Geçme Sebepleri
Sıralı Sistem Araçta Kendi Kendine Benzine Geçme Sebepleri
Sıralı Sistem Araçta Kendi Kendine Benzine Geçme Sebepleri

Sıralı Sistem Araçta Kendi Kendine Benzine Geçme Sebepleri

1- Aracınızda kendi kendine gazdan benzine geçme sorunu meydana geldiğinde LPG servisine giderek gaz ayarını kontrol ettirmemiz gereklidir. Sebebi ise mevsimlere göre LPG tankındaki yakıtın ve regülatörün basıncı değişim gösterebilir. Basit bir ayarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.
2-LPG sistemindeki Map bağlantı hortumlarında çatlama ce gevşeme meydana gelerek ecu yani elektronik kontrol ünitesine düşük basınç hatası sinyali yollar böylelikle umulmadık zamanda araç gazdan benzine geçer.
3-Aracın altını sürtmeden oluşan darbeden dolayı otogaz tankından gelen yakıt borusunda ezilme ve tıkanma meydana gelir. Ayrıca zaman içinde alt kısımdaki borularda tıkanma bu sebeplere bağlı regülatöre yetersiz yakıt göndereceğinden map sensörü kontrol ünitesi’ne düşük basınç alğılar,giderken benzine geçmesine neden olur.
4-Regülatör diyaframları zaman içerisinde çalışma özelliğini yitirerek basınç hatasına yol açar bu sebepten dolayı kontrol ünitesi düşük basınç arızası olarak algılayıp aracın benzine geçmesini sağlar. Bu nedenlerden kaynaklı araçta kendi kendine gazdan benzine geçme sorunu oluşur.
5- Sıralı sistemlerde bulunan Elektronik Kontrol Ünitesini bozulması halinde araçta gazdan benzine geçme sorunları meydana gelir.
6-Map sensörü arızalı ise bu sorun kaçınılmaz olur. Kesinlikle arızalı map sensörünün değişmesi gerekir. Müşterilerin sıkça sorduğu sorulardan biri ise map sensörü neden sürekli arıza yaptığı sorusudur. Bu sorunun cevabı kısaca katkılı otogaz kullanmak ve zamanında bakım yapılmamasından kaynaklanır.

Hakkında Otogaz Forum

2 yorum

  1. ArAcimopelvetra benzin guksekviteste 140TA ANİDEN BENZİNE geciyor cozimunu bulamadik acl yardim

    • bildiğim kadarıyla gazın basınç aralığı var. 140’ta o basıncı geçiyorsunuz demek. bu arıza değil, ayar işi. lpg’ciye gidip devir basıncını yükseltmeniz lazım.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*