LPG’de Arıza Lambası Neden Yanar ? | Otogaz Forum - Türkiye'nin En Büyük LPG Forum Sitesi
Anasayfa / Genel / LPG’de Arıza Lambası Neden Yanar ?
LPG'de Arıza Lambası Neden Yanar
LPG'de Arıza Lambası Neden Yanar

LPG’de Arıza Lambası Neden Yanar ?

Araçlarımızdaki arıza lambası birçok farklı nedenden dolayı bizlere uyarı vererek gerek büyük gerekse küçük arızaları haber vermektedir. Arıza lambasının yanmasının elbette birçok sebebi vardır. Otogaz Forum olarak, bu yazımızda Lpg’de arıza lambası neden yanar? sorusunun muhtemel cevaplarını paylaşacağız.

LPG’de arıza lambası neden yanar sorusunun cevabını liste halinde sıraladığımızda,  genel olarak 3 farklı nedenden meydana geldiğini görmekteyiz.

Başlıca, araca uyum sağlamayan Lpg kitleri, Lpg montajı veya kalibrasyon parametrelerinin yanlış olarak hazırlanması ve Lpg enjektörlerinin arızalanması, Lpg’de arıza lambasının yanmasına neden olmaktadır.
Son nesil araçlardaki motor sistemleri eski araçlara göre çok farklılık gösterdiği için bu tarz araçlara montajı yapılacak lpg sistemleri doğru seçilmelidiği takdirde, araçta arıza lambasının yanması olağan bir durumdur. LPG’Lİ araçlarda arıza lambasının yanması çok önemli arızaların habercisi olabilir. Eğer aracınız sıfır veya yeni sayılabilir bir araçsa,  fabrikanın önerdiği LPG markalarının takılmasını otogazforum.com olarak önermekteyiz. Bu sebeple, aracınızın garantisi devam ederken, gazda arıza lambası yanıyor gibi sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız.

Diğer bir neden olan; yanlış yapılan LPG montajı ve ayarları nedeniyle arıza lambası yanar mı sorusunun cevabı aşağıda genel olarak değinilmiştir.

1- Bakım görmüş yada yakın zamanda arızalanmış araçların; enjektör hortumlarının yanlış dizilimi ve bağlantı mesafesinin uzun bırakılması gibi nedenler ile LPG’li araçta arıza lambası yanma sorunu görülmektedir.

2- Her aracın uyumlu olduğu enjektör mozulları vardır. Aracınıza uygun enjektör mozulları taktırdığınıza emin olduğunuz halde, aracınız için uyumlu olmayan mozullar, zengin yada fakir karışıma sebep olarak,LPG’de arıza lambası yanmasına yol açacaktır.

3- Değişen araç parçaları veya LPG enjektörünün daha önceden değiştirilmiş olması nedeniyle araca uyum sağlanamaması, Lpg enjektör arızası meydana getirerek. LPG arıza lambasının yanmasına sebep olur.

4- Araçlarda yakıt sıralamasının karışması nedeniyle arıza lambası yanmaktadır. Bunun asıl nedeni ise, enjektör kablo sıralarının yanlış dizilmesi ve manifoldaki yakıt sıralamasının karışmasıdır.

5- Aracın Regülatöründen LPG  enjektörlerine  giden gaz hortumlarının uzun olması, enjektöre gidecek gazı yetiştirememesinden dolayı, fakir karışımına sebep olacaktır. Bu da, Lpg’de arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.

6- İşin kolayına kaçan Otogaz lpg ustaları. LPG ayarını yaparken, kayıtlı ayalarlar ile gaz enjektör süresinin doğru bir şekilde eşit hazırlanmaması nedeniyle, zengin veya fakir karışıma sebep olmaktadır. Bu da, LPG’li araçlarda arıza lambasının yanmasına yol açar.

7-  Gaza geçiş ısısının düşük ayarlanması nedeniyle lpg enjektörlerine lpg sıvı gaz gittiği zaman, araçlar tekleme yaparak arıza lambasını yakacaktır.

8- Regülatör basıncı ise arıza lambasının yanmasında en büyük rol oynayan faktördür. Regülatör basıncı düşük olduğunda arıza lambası yanmasına ile karşı karşıya kalırsınız.

9- Araçlarda bulunan ecu arızalı olduğu takdirde, enjektör sürelerini yüksek tutarak, araçta zengin karışım meydana getirmektedir.  LPG’li araçlaın arıza lambasının yanmasının bir diğer nedeni de budur.

10- Son olarak, Gaz basıncını düzensiz iletilmesine neden olan regülatör arızası veya map sensörünün arızalı olması, LPG’li araçta arıza lambasının yanmasına sebep olur.

Böylelikle detaylı bir şekilde  LPG’de arıza lambası neden yanar sorusuna otogazforum.com olarak siz değerli okuyucularımız için  açıklık getirmiş olduk.

Hakkında Otogaz Forum

Bir yorum

  1. Elinize sağlık bir bir anlatmışsınız, keşke şu lpg ustaları işlerini daha ciddiye alsalar.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*