Sabahları Gaz Beyni Donuyor | Otogaz Forum - Türkiye'nin En Büyük LPG Forum Sitesi
Anasayfa / Karbüratörlü Sistem LPG Sorunları / Sabahları Gaz Beyni Donuyor
Sabahları Gaz Beyni Donuyor
Sabahları Gaz Beyni Donuyor

Sabahları Gaz Beyni Donuyor

Sabahları Gaz Beyni Donuyor

Araçlarımızın arızalanmasını elbette hiçbirimiz istemeyiz. Bazı arızalar; önceden  belirti vererek bize haber vermektedir. Arızaların belirtilerini tanıyarak, araçlarımızdaki sorunu tespit edip tamirciye ya da yetkili servise götürmek daha mantıklı olacaktır.

Bugünkü yazımız ise, Lpg li araçların gaz beyninin donmasının nedenleridir. Ziyaretçilerimizin yoğun olarak karşılarına çıkan bu sorunun nedenlerini bu yazımızda bulacaksınız.

Gaz beyninin donması, birkaç nedenden dolayı karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenleri ise siz değerli okuyucularımız için aşağıda listeledik.

1) Lpg’li araçların regülatörünün diyaframının patlak olması, motor suyuna gaz basmasından dolayı,  beyin içinde su devir daimini yapamaz, bu da regülatöre gelen gazın soğukluğunu -40 derece yaparak, Lpg beyninin donmasına maruz kalmaktadır.

2) Araç motorunda bulunan silindir kapak contasının yanık olması, silindir kapağının çatlak olma gibi nedenlerden dolayı motorun komresörü suya baskı yaparak su devir daimini kesecektir.  Motorun komresörü regülatöre su gitmesini engelleyeceğinden bu sebeple araç beyninde donma ile araç sahipleri karşı karşıya gelmektedir.

3) Regülatörün donmasının diğer bir nedeni ise, aracın su hortum ve kelepçelerinde çatlak ve gevşekliği olmasıdır. Motor suyu bu yüzden hava yaparak regülatör içerisinde hava boşlugu oluşturmaktadır. Araç yeterince su akışı sağlayamadığı takdirde ise regülatör donmaktadır.  Buna ek olarak, Aracın motor suyunun eksik olması yüzünden regülatöre yeteri kadar su gitmez ve beyin donar.

4) Son olarak diğer bir önemli neden ise, araçların kışlık termostatının olmaması yada arızalı olmasıdır. Termostat suyu motorda hapsedemeyeceği için kış soğuklarında, karburatörlü sistem kullanılan araçlarda da sabahları gaz beyni donuyor gibi sorunlara rastlanır.

Otogazforum.com olarak, gaz beyni neden donar  sorusunun muhtemel nedenlerini yukarda sizler için detaylandırmış olduk.

Adana Romano Bayileri

Hakkında Otogaz Forum

Bir yorum

  1. cevabinizi nerede bulacagim

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*