LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir? | Otogaz Forum - Türkiye'nin En Büyük LPG Forum Sitesi
Anasayfa / Sıralı Sistem LPG Sorunları / LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir?
LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir
LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir

LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir?

LPG enjektör arızasını teşhis etmeden önce araç benzinde çalışırken tekleme veya rolanti şikayeti olmadığına emin olmalıyız. Yani ateşleme ve motor sisteminde rolanti ve teklemeye yol açacak sorunlar olmamalıdır. Otogaz sistemi takılı araçlarda ateşleme sisteminin bozuk olması sıralı sistem LPG’li araçlarda rolanti ve tekleme konusunda hayati önem taşır. Sebeni ise Otogaz yakıtının benzine göre yanma oranı %35 düşük olmasıdır. Buna bağlı olarak ateşleme sisteminde bulunan bobin buji ve buji kablolarında meydana gelecek en küçük sorun arabanın sadece gazda teklemesine ve rolati ayarının düzensiz olmasına yol açar. Böylelikle yanlış teşhis konularak araçta LPG enjektör arızası düşüncesi yer edinir.
Araçta tekleme ve rolanti sorunu yaşandığında araç sahibinin ilk yapması gereken şey LPG servisine gidip bilgisayar bağlantısı yaptırıp LPG enjektör arızası olup olmadığını tespit ettirmektir. Şayet LPG enjektör arızası var ise servis yetkilisinden şu garantiyi istemelidir. LPG enjektör değişimi sonrası tekleme ve rolanti arıza devem ederse yeni taktığı enjektörleri söküp eski enjektörleri takılmasını garanti altına almasıdır. Aksi halde enjektörleri boşa değişmiş olacaktır.
LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir?
 A: Araba gazda rolantide çalışırken alt videodaki gibi elimize pense veya karga burnu alarak enjektör hortumlarını teker teker sıkıp tekleme yapmayan veya çok az tekleme yapan hortum varmı tespit etmeliyiz. LPG enjektörlerinde arıza var ise arızalı gözün hortumu sıkıldığında motor fazla etki göstermez yani sarsıntılı çalışmaz. LPG enjektör arızası nasıl tespit edilir? Aşağıdaki videoda anlatılmıştır.
B:  Araç yine rolantide çalışırken LPG enjektör soketlerini tek tek sökerek motorun çalışmasına az etki yapan göz varmı veya hiç etki yapmayan göz varmı tespit edilerek LPG enjektör arızası teşhisi konulabilir. Fakat bazı Otogaz sistemlerde enjektör soketi çıkarıldığında araç atomatikman benzine geçer, bu nedenle en sağlıklı LPG enjektör arızası tespiti pense ile hortumları sıkarak yapılan tespittir.
LPG Enjektör Arızasının Başlıca Belirtileri 
 1 – Araç sadece gazda rolanti bozukluğu ve rolanti saate dalgalanma yaptırır.
2- Arabayı düşük devirde özellikle vites geçişlerinde kullanırken tekleme ve silkeleme sorunu yaşanır.
3 – Bazı durumlardaLPG enjektörlerinde gaz kaçağı meydana gelerek manifolda yakıt birikmesine yol açıp aracın gazda ilk çalışmasını zorlaştırıp Brc enjektörlerde ise araçta kaçaktan dolayı gaz kokusu yaptığı bilinmektedir.
4 – Sıralı sistem Atiker aldesa akl LPG enjektörlerinde arıza meydana geldiğinde enjektör valflerinin aşınmasından golayı yakıt tüketiminde artış görünür.
5- Bazı sistemlerde LPG enjektör arızası meydana geldiğinde araç gazda iken yüksek devirde gazda benzine geçmesine yol açar.
7- Landirenzo ve atikerin bazı sistemlerinde LPG enjektör arızası meydana geldiğinde araç gaza geçmez.

Hakkında Otogaz Forum

Bir yorum

  1. İYİ AKSAMLAR,ARACIM 2014 MODEL FABRIKASYON LPG LI HUNDAI İ-10 ARACIM 100000 KM YI DEVIRDIKTEN SONRA LPG YE GECISTE ZORLANMAYA BASLADI GAZ ENJEKTORLERINDEN SUPHELENDIM FAKAT BAZEN RAHAT CALISIYOR BAZEN YOLDA GIDERKEN BENZINE DIREK GECIYOR GAZ FILTRESI DEGISTI FAKAT AYNI SORUN DEVAM EDIYOR BILGISAYARDA ARACIN GECMISINDE SILINDIR ARIZASI GORUNUYOR AMA BENZINDE SORUNSUZ CALISIYOR aracımda sarı motor lambası bır ara yanıyordu su an yanmıyor sorun neden kaynaklanmıs olabılır tesekkurler

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*