Araçta Motor Suyuna Gaz Karışmasının Sebebi | Otogaz Forum - Türkiye'nin En Büyük LPG Forum Sitesi
Anasayfa / Güncel Haberler / Araçta Motor Suyuna Gaz Karışmasının Sebebi
Araçta Motor Suyuna Gaz Karışmasının Sebebi
Araçta Motor Suyuna Gaz Karışmasının Sebebi

Araçta Motor Suyuna Gaz Karışmasının Sebebi

LPG’li Araçta Motor Suyuna Gaz Karışması

Sıralı sistem ve karbüratörlü sistem LPG’li araçlarda en yaygın olarak görülen sorunlardan biri de motor suyuna gaz karışması durumudur. Motor suyuna gaz karışmasının sebebi regülatör (LPG beyin diyaframın) zamanla eskimesi, yıpranması ve zarar görmesidir, diyebiliriz.

Motor suyuna gaz karışması durumu, LPG’nin beyninden kaynaklanıyor  bu durumda lpg beyninin ya da diyafram takımının acilen değiştirilmesi gerekir. Bunun içinse aracı bir Otogaz ustasına teslim etmek gerekir.

Regülatörde ortaya çıkan arızanın en kısa süre içerisinde giderilmemesi durumunda silindir kapak contasının zarar görerek yanması da kaçınılmaz olur.

Motor suyuna gaz karışmasının belirtileri nelerdir?

  • Radyatöre bağlı olan yedek su deposunun taşması ya da suyunun eksilmesi, motor suyuna lpg gazı karışmasının en yaygın belirtisidir.
  • Yedek su deposunu ya da radyatörünün kapağını açtığınızda gaz kokusu alıyorsanız; bunun da bir belirti olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Yukarıda saydığımız durumlarda yapılması gereken şey, lpg diyaframını değiştirmek olmalıdır. Ancak ülkemizde Otogaz yedek parça üreticileri diyafram satmadıkları için sizlere zorunlu olarak LPG beynini değiştirmek kalıyor.

Motor suyuna gaz karışması belirtilerini ve sebeplerini kısaca yukarıdaki gibi sınıflandırabiliriz.

Hakkında Otogaz Forum

Bir yorum

  1. ökkeş özbolat

    aracım ford eskort stafanelli sıralı tüp var baszen yolda giderken tüp kokusu geliyor benzinle çalışıyorlpg ye geçmiyor bazen geçiyor

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*