LPG’li Araçta Vitesi Boşa Atınca Stop Etme Sebebi | Otogaz Forum - Türkiye'nin En Büyük LPG Forum Sitesi
Anasayfa / Karbüratörlü Sistem LPG Sorunları / LPG’li Araçta Vitesi Boşa Atınca Stop Etme Sebebi
Lpg'li Araçta Vitesi Boşa Atınca Stop Etme Sebebi
Lpg'li Araçta Vitesi Boşa Atınca Stop Etme Sebebi

LPG’li Araçta Vitesi Boşa Atınca Stop Etme Sebebi

Karbüratörlü Sistem LPG’li Araçta Vitesi Boşa Atınca Aracın Stop Etmesi 

LPG beyninde herhangi bir sorun olmayan karbüratörlü sistemlerde, vites boşa atıldığında aracın stop etmesinin 2 farklı nedeni vardır: Aracın LPG ayarının yada karbüratöre giren hava miktarının bilinçsiz bir şekilde ayarlanmış olması.

LPG’li araçta, vites boşa atıldığında aracın stop etme nedenlerini ise şu şekilde sınıflandırabiliriz:

  • LPG’li aracın beyninin arızalı olduğu durumlarda bu durum, karbüratöre aşırı miktarda gaz gönderilmesine ve motorun boğulmasına neden olur. Bu yüzden de vites boşa atıldığında araç stop eder. Aynı zamanda arızalı olan Gaz beyni, motorun soğuk olduğu zamanlarda karlanma ve buzlanma da yapar.
  • LPG’li araçta stop etme sorunu nedenleri içerisinde LPG  ayarının bilinçsiz kişilerce yapılmış olması da önemli bir tutar. Regülatör gaz basınç ayarının ya da motora giren hava miktarının dengeli olacak şekilde ayarlanmaması, karbüratöre giren hava miktarının da aşırı olmasına sebep olur. Böylelikle karbüratörde boğulma görülmesi kaçınılmaz bir son olur.
  • Motor suyunun eksik olması, Gaz beyninin geç ısınmasına sebep olacağından, motor soğukken vites boşa atıldığında rolanti düşer ve araç da rolanti düşmesi sonucunda stop eder.
  • Karbüratörlü ya da eski tip enjeksiyonlu araçlarda hava filtresinin boş yere değiştirilmesi, motora giren hava miktarının da değişerek, düzensizleşmesine vesile olur; bu durumda araç da düzensiz çalışacağından vitesi boşa atınca rolantinin düşmesi sorunu baş gösterir.
  • Şayet araç benzinde çalışırken rolanti ve stop etme sorunu mevcutsa, lpg çalışırken de aracın stop etmesi gayet olağandır. Bu durumda öncelikle motorun benzinde çalışırken stop etmesine sebep olan faktörler tespit edilmedir.
  • Doğan Slx ve Renault Opel Hundai gurubu araçların hava filtrelerinin iç kısmında yer alan hava cikle kelebeği tertibatının bir parçası olan civalı kelebek; havadaki sıcaklık, soğukluk ve nem oranına göre motora hava girişini ayarlayan bir göreve sahiptir. Bu kelebeğin daima iyi bir LPG ustası tarafından kapalı konumda olacak şekilde sabitlenmesi şarttır. Aksi halde karbüratörlü sistem Otogazlı araçta vitesi boşa atınca stop etme sorunu ortaya çıkar.

Hakkında Otogaz Forum

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*